Vicor Corporation VI-27M-IY-S
VI-27M-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-27M-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VI-27M-IY-S.pdf
Availability of VI-27M-IY-S
QUANTITY
VI-27M-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-27M-IY-S
Internal Part NumberEIS-VI-27M-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-27M-IY-S
Related LinksVI-27, VI-27M-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-27M-IY-S Details Description
Related parts for VI-27M-IY-S
OPTOISOLTR 5.3KV PHOTO FET 6-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V SMD datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 24POS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 390MA 940 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-UMAX datasheet.pdf
TXRX OCTAL T1/E1/J1 256-PBGA datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.252K OHM 0.3W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf