Vicor Corporation VI-27N-CY-S
VI-27N-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-27N-CY-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VI-27N-CY-S.pdf
Availability of VI-27N-CY-S
QUANTITY
VI-27N-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-27N-CY-S
Internal Part NumberEIS-VI-27N-CY-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-27N-CY-S
Related LinksVI-27, VI-27N-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-27N-CY-S Details Description
Related parts for VI-27N-CY-S
IDC CABLE - MKC20A/MC20M/MKC20A datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32QFP datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG GRY/BLU 4.0-5.2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 M20 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 7.5A datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 175W datasheet.pdf
RES SMD 2.34K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf