Vicor Corporation VI-27R-EW-S
VI-27R-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-27R-EW-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W
Datasheet Download
VI-27R-EW-S.pdf
Availability of VI-27R-EW-S
QUANTITY
VI-27R-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-27R-EW-S
Internal Part NumberEIS-VI-27R-EW-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-27R-EW-S
Related LinksVI-27, VI-27R-EW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-27R-EW-S Details Description
Related parts for VI-27R-EW-S
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 3M datasheet.pdf
IC REG BCK BST 4.2V 1.3A 10LFCSP datasheet.pdf
RES METAL .005 OHM 3W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES 39K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-27.4V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf