Vicor Corporation VI-27V-EY-F1
VI-27V-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-27V-EY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VI-27V-EY-F1.pdf
Availability of VI-27V-EY-F1
QUANTITY
VI-27V-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-27V-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-27V-EY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-27V-EY-F1
Related LinksVI-27V, VI-27V-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-27V-EY-F1 Details Description
Related parts for VI-27V-EY-F1
IC MOSFET HS PWR SW 5A TO-220-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 5POS datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP 9BIT 3ST 24DIP datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 40POS FLAT CABLE IDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CABLE 40COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
INSERT MALE 40POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf