Vicor Corporation VI-27Z-IY-S
VI-27Z-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-27Z-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VI-27Z-IY-S.pdf
Availability of VI-27Z-IY-S
QUANTITY
VI-27Z-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-27Z-IY-S
Internal Part NumberEIS-VI-27Z-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-27Z-IY-S
Related LinksVI-27, VI-27Z-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-27Z-IY-S Details Description
Related parts for VI-27Z-IY-S
RES SMD 2.74K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 9.1KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
UNTERPCEMPEL SCHMAL HAR-BUS 64 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN EDGE CARD datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf