Vicor Corporation VI-2N2-EY-F1
VI-2N2-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-2N2-EY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
VI-2N2-EY-F1.pdf
Availability of VI-2N2-EY-F1
QUANTITY
VI-2N2-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-2N2-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-2N2-EY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-2N2-EY-F1
Related LinksVI-2N2, VI-2N2-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-2N2-EY-F1 Details Description
Related parts for VI-2N2-EY-F1
MOSFET N-CH 100V 9.2A D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SGL ULP 12-TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 125VC SMA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf