Vicor Corporation VI-B10-CV-F2
VI-B10-CV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B10-CV-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
VI-B10-CV-F2.pdf
Availability of VI-B10-CV-F2
QUANTITY
VI-B10-CV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B10-CV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-B10-CV-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B10-CV-F2
Related LinksVI-B10, VI-B10-CV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B10-CV-F2 Details Description
Related parts for VI-B10-CV-F2
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 20-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 20KV Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 28POS DUAL PCB datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 60V TO-262AA datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 150 OHM 14SOIC datasheet.pdf