Vicor Corporation VI-B14-CV-F3
VI-B14-CV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B14-CV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
VI-B14-CV-F3.pdf
Availability of VI-B14-CV-F3
QUANTITY
VI-B14-CV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B14-CV-F3
Internal Part NumberEIS-VI-B14-CV-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B14-CV-F3
Related LinksVI-B14, VI-B14-CV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B14-CV-F3 Details Description
Related parts for VI-B14-CV-F3
IC AC/DC CONV 20V 80MA SIP10 datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
HEADER 15POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES 1.50 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 17.4MM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.3V 3-USP datasheet.pdf