Vicor Corporation VI-B14-IY-F2
VI-B14-IY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B14-IY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W
Datasheet Download
VI-B14-IY-F2.pdf
Availability of VI-B14-IY-F2
QUANTITY
VI-B14-IY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B14-IY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-B14-IY-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B14-IY-F2
Related LinksVI-B14, VI-B14-IY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B14-IY-F2 Details Description
Related parts for VI-B14-IY-F2
CONN HEADER 14POS 1.27MM TIN T/H datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
TOOL HAMMER SPRING FOR INSERTION datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC SMART CARD 2KB EEPROM MOA4 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.1UH SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
TWZR PAIR CHISEL 1.78MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf