Vicor Corporation VI-B20-IW-B1
VI-B20-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B20-IW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VI-B20-IW-B1.pdf
Availability of VI-B20-IW-B1
QUANTITY
VI-B20-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B20-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-B20-IW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B20-IW-B1
Related LinksVI-B20, VI-B20-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B20-IW-B1 Details Description
Related parts for VI-B20-IW-B1
RES SMD 48.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A KK 2CKT 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 7POS .254M datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-9POS BCD datasheet.pdf
TNC STRT JACK 50 OHM BD RVRS IP6 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OPTOCOUPLER CDS DUAL 2000V datasheet.pdf