Vicor Corporation VI-B24-EW-F1
VI-B24-EW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B24-EW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
VI-B24-EW-F1.pdf
Availability of VI-B24-EW-F1
QUANTITY
VI-B24-EW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B24-EW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-B24-EW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B24-EW-F1
Related LinksVI-B24, VI-B24-EW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B24-EW-F1 Details Description
Related parts for VI-B24-EW-F1
FERRITE BEAD CORE EMI L/F 15.0MM datasheet.pdf
CAP TOGGLE BAT BLACK datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DL MULT 24SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 10POS 20AWG datasheet.pdf
CONN TERM BLK END COVER GRAY datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 10V 1411 datasheet.pdf