Vicor Corporation VI-B24-MX-B1
VI-B24-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B24-MX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
VI-B24-MX-B1.pdf
Availability of VI-B24-MX-B1
QUANTITY
VI-B24-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B24-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-B24-MX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B24-MX-B1
Related LinksVI-B24, VI-B24-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B24-MX-B1 Details Description
Related parts for VI-B24-MX-B1
CAP CER 390PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.625"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC VCO 100-140MHZ SMD .4X.49" datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 608 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
FIBER M6 REFLECT R4 BEND RADIUS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf
IC OVP FRONT END CTLR 100V 12CSP datasheet.pdf