Vicor Corporation VI-B30-EV-F2
VI-B30-EV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B30-EV-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
VI-B30-EV-F2.pdf
Availability of VI-B30-EV-F2
QUANTITY
VI-B30-EV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B30-EV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-B30-EV-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B30-EV-F2
Related LinksVI-B30, VI-B30-EV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B30-EV-F2 Details Description
Related parts for VI-B30-EV-F2
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 5MM GREEN datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 407 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/13/270F SN OR BX datasheet.pdf
RS SD25B LP3R INTERFACE datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 256FBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
WIRE MARKER ADH datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf