SiTIME SIT3809AC-G-18SM
SIT3809AC-G-18SM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-G-18SM
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-G-18SM.pdf
Availability of SIT3809AC-G-18SM
QUANTITY
SIT3809AC-G-18SM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-G-18SM
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-G-18SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-G-18SM
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-G-18SM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-G-18SM Details Description
Related parts for SIT3809AC-G-18SM
TRIMMER 3K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CABLE 2RCA MALE-FEMALE 1.5M datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 580MA 770 MOHM datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 25NS 32PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 34VWM 60.38VC AXIAL datasheet.pdf
PANEL RACK ADAPTER 19 TO 23" 2U datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf