EPCOS (TDK) B25620B357K881
B25620B357K881 picture photo
Mfg. Part Number
B25620B357K881
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 350UF 10% 880VDC RADIAL
Datasheet Download
B25620B357K881.pdf
Availability of B25620B357K881
QUANTITY
B25620B357K881 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25620B357K881
Internal Part NumberEIS-B25620B357K881
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB2562 Series Enhancements 28/Mar/2013
B256yyy,B25750,B323 Series 02/May/2014
B25620 Series Height Chg 29/May/2015
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25620
PackagingBulk
Capacitance350µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC880V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)3.780" (96.00mm)
TerminationThreaded
Lead Spacing1.260" (32.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25620B357K881
Related LinksB25620B, B25620B357K881 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25620B357K881 Details Description
Related parts for B25620B357K881
TRANS PNP 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
COMPACT DGTL MULTIMETER DMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
IC DAC 1CH 16BIT PROGR 40VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.3A 42 MOHM SMD datasheet.pdf