Vicor Corporation VI-B31-CW-S
VI-B31-CW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-B31-CW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
VI-B31-CW-S.pdf
Availability of VI-B31-CW-S
QUANTITY
VI-B31-CW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B31-CW-S
Internal Part NumberEIS-VI-B31-CW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B31-CW-S
Related LinksVI-B3, VI-B31-CW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B31-CW-S Details Description
Related parts for VI-B31-CW-S
RES 15 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
1621 APPLIANCE INLET 20A 70C datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 5M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 230A TO-263-7 datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf