Vicor Corporation VI-B33-MU-F2
VI-B33-MU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B33-MU-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
VI-B33-MU-F2.pdf
Availability of VI-B33-MU-F2
QUANTITY
VI-B33-MU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B33-MU-F2
Internal Part NumberEIS-VI-B33-MU-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B33-MU-F2
Related LinksVI-B33, VI-B33-MU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B33-MU-F2 Details Description
Related parts for VI-B33-MU-F2
FIXED IND 68NH 150MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 5MM ALGAAS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 40M OHM 10% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 33MA 68 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
14+14 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE FAST REC 75V 0.25A SOD323F datasheet.pdf