Vicor Corporation VI-B40-CU-F4
VI-B40-CU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B40-CU-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VI-B40-CU-F4.pdf
Availability of VI-B40-CU-F4
QUANTITY
VI-B40-CU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B40-CU-F4
Internal Part NumberEIS-VI-B40-CU-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B40-CU-F4
Related LinksVI-B40, VI-B40-CU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B40-CU-F4 Details Description
Related parts for VI-B40-CU-F4
CONN HEADER 90POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X TNCM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 22AWG 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf