Vicor Corporation VI-B40-EU-F4
VI-B40-EU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B40-EU-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VI-B40-EU-F4.pdf
Availability of VI-B40-EU-F4
QUANTITY
VI-B40-EU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B40-EU-F4
Internal Part NumberEIS-VI-B40-EU-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B40-EU-F4
Related LinksVI-B40, VI-B40-EU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B40-EU-F4 Details Description
Related parts for VI-B40-EU-F4
IC CLOCK DIST CHIP 1:18 32-LQFP datasheet.pdf
IC 10BASE-T TXCVR 3V/5V 32-LQFP datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONNECTION ELEMENT 2POS SILVER datasheet.pdf
A22TK-2RL-11-K08 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
FLYBUCK POWER TRANSFORMER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf