Vicor Corporation VI-B50-CX-F1
VI-B50-CX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B50-CX-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-B50-CX-F1.pdf
Availability of VI-B50-CX-F1
QUANTITY
VI-B50-CX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B50-CX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-B50-CX-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B50-CX-F1
Related LinksVI-B50, VI-B50-CX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B50-CX-F1 Details Description
Related parts for VI-B50-CX-F1
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 920MA 240 MOHM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% BEAD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 300W datasheet.pdf
RES 85.8 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPAR TNY CMOS RR IN SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 9pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN PLUG datasheet.pdf
0.68UF 400V 8X17.5 85C AXI datasheet.pdf