Vicor Corporation VI-B50-EY-F4
VI-B50-EY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B50-EY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VI-B50-EY-F4.pdf
Availability of VI-B50-EY-F4
QUANTITY
VI-B50-EY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B50-EY-F4
Internal Part NumberEIS-VI-B50-EY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B50-EY-F4
Related LinksVI-B50, VI-B50-EY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B50-EY-F4 Details Description
Related parts for VI-B50-EY-F4
IC DAC 12BIT DUAL R-R MPWR 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
MULTIPLEXER UHF 8PORT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
RES 100 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf