Vicor Corporation VI-B52-IW-S
VI-B52-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-B52-IW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
VI-B52-IW-S.pdf
Availability of VI-B52-IW-S
QUANTITY
VI-B52-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B52-IW-S
Internal Part NumberEIS-VI-B52-IW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B52-IW-S
Related LinksVI-B5, VI-B52-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B52-IW-S Details Description
Related parts for VI-B52-IW-S
SWITCH DIP TAPE SEALED 2POS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
SIDE ELEMENT W/CABLE FIXTURE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 910UH 91MA 15.8 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
INDENTER, #8 SOLISTRAND datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf