Vicor Corporation VI-B60-CY-B1
VI-B60-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B60-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VI-B60-CY-B1.pdf
Availability of VI-B60-CY-B1
QUANTITY
VI-B60-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B60-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-B60-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B60-CY-B1
Related LinksVI-B60, VI-B60-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B60-CY-B1 Details Description
Related parts for VI-B60-CY-B1
CLAMP TIE HVY #25SCR NAT 9" datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 27POS .100 GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 4W 8230 datasheet.pdf
LABEL SHEET 1 SHEET=228 LABELS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 3.44K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
9 POS HOOD MET.PLSTC. 38MM J/S datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W SMBG datasheet.pdf