Vicor Corporation VI-J10-MX-B1
VI-J10-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J10-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-J10-MX-B1.pdf
Availability of VI-J10-MX-B1
QUANTITY
VI-J10-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J10-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-J10-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J10-MX-B1
Related LinksVI-J10, VI-J10-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J10-MX-B1 Details Description
Related parts for VI-J10-MX-B1
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 4.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
09 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64BGA datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 47MA 22 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 40POS datasheet.pdf