Vicor Corporation VI-J12-IW-F4
VI-J12-IW-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J12-IW-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
VI-J12-IW-F4.pdf
Availability of VI-J12-IW-F4
QUANTITY
VI-J12-IW-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J12-IW-F4
Internal Part NumberEIS-VI-J12-IW-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-Jxx-xx-F4.stpVI-Jxx-xx-F4.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J12-IW-F4
Related LinksVI-J12, VI-J12-IW-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J12-IW-F4 Details Description
Related parts for VI-J12-IW-F4
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.2A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 8.27A 10 MOHM TH datasheet.pdf
RJI KAB IP20/WAND-METAL 8XAWG 2 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf