Vicor Corporation VI-J21-CY-B1
VI-J21-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J21-CY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VI-J21-CY-B1.pdf
Availability of VI-J21-CY-B1
QUANTITY
VI-J21-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J21-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-J21-CY-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J21-CY-B1
Related LinksVI-J21, VI-J21-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J21-CY-B1 Details Description
Related parts for VI-J21-CY-B1
FUSEHOLDER KNOB 3AG FINGERGRIP datasheet.pdf
KIT CAP ALUM POLY 100UF - 330UF datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 30A 1.7 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 100C S 72" WHT FLOAT NI datasheet.pdf