Vicor Corporation VI-J21-EX-S
VI-J21-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-J21-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VI-J21-EX-S.pdf
Availability of VI-J21-EX-S
QUANTITY
VI-J21-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J21-EX-S
Internal Part NumberEIS-VI-J21-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J21-EX-S
Related LinksVI-J2, VI-J21-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J21-EX-S Details Description
Related parts for VI-J21-EX-S
RES 44.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .250 AU datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 94POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf