Vicor Corporation VI-J30-IY-F4
VI-J30-IY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J30-IY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VI-J30-IY-F4.pdf
Availability of VI-J30-IY-F4
QUANTITY
VI-J30-IY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J30-IY-F4
Internal Part NumberEIS-VI-J30-IY-F4
3D ModelVI-Jxx-xx-F4.stpVI-Jxx-xx-F4.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J30-IY-F4
Related LinksVI-J30, VI-J30-IY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J30-IY-F4 Details Description
Related parts for VI-J30-IY-F4
CAP FILM 4700PF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT DUAL 40MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QD 14DHVQFN datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 10KV N4700 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE datasheet.pdf
IC TEST MASTER LOW-VOLT 49FBGA datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 20POS datasheet.pdf
CONN FPC 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf