Vicor Corporation VI-J30-IY-S
VI-J30-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-J30-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VI-J30-IY-S.pdf
Availability of VI-J30-IY-S
QUANTITY
VI-J30-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J30-IY-S
Internal Part NumberEIS-VI-J30-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J30-IY-S
Related LinksVI-J3, VI-J30-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J30-IY-S Details Description
Related parts for VI-J30-IY-S
PANEL KIT TOP FOR SE520 CASE datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 220 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM VERT T-H 10AU datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 272MA 4.1 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 4NH 1.95A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
BLADE HEX 1/8" 4" datasheet.pdf
CAP FILM 5.6 UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf