Vicor Corporation VI-J50-CZ-B1
VI-J50-CZ-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J50-CZ-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W
Datasheet Download
VI-J50-CZ-B1.pdf
Availability of VI-J50-CZ-B1
QUANTITY
VI-J50-CZ-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J50-CZ-B1
Internal Part NumberEIS-VI-J50-CZ-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J50-CZ-B1
Related LinksVI-J50, VI-J50-CZ-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J50-CZ-B1 Details Description
Related parts for VI-J50-CZ-B1
DIODE SCHOTTKY 35V 10A D2PAK datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
20M POWER CABLE CAGD datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN MALE 9-POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf