Vicor Corporation VI-J50-EW-B1
VI-J50-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J50-EW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VI-J50-EW-B1.pdf
Availability of VI-J50-EW-B1
QUANTITY
VI-J50-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J50-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-J50-EW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J50-EW-B1
Related LinksVI-J50, VI-J50-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J50-EW-B1 Details Description
Related parts for VI-J50-EW-B1
EVAL MOD FOR BQ24001 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 60POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
KIT EVAL FOR LPC313X datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.3A 160 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf