Vicor Corporation VI-J50-IW-B1
VI-J50-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J50-IW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC
Datasheet Download
VI-J50-IW-B1.pdf
Availability of VI-J50-IW-B1
QUANTITY
VI-J50-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J50-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-J50-IW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)85V
Voltage - Input (Max)215V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J50-IW-B1
Related LinksVI-J50, VI-J50-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J50-IW-B1 Details Description
Related parts for VI-J50-IW-B1
CONN HDR BRKWAY 12POS 2MM 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 25PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PST 2A 36V datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf