Vicor Corporation VI-J50-MX-F4
VI-J50-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J50-MX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-J50-MX-F4.pdf
Availability of VI-J50-MX-F4
QUANTITY
VI-J50-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J50-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-J50-MX-F4
3D ModelVI-Jxx-xx-F4.stpVI-Jxx-xx-F4.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J50-MX-F4
Related LinksVI-J50, VI-J50-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J50-MX-F4 Details Description
Related parts for VI-J50-MX-F4
ICL 5 OHM 20% 20A 30MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS R/A DUAL STACK datasheet.pdf
TRIMMER 470K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" HORIZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 710MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DC-DC CTLR 42LGA datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 2A 20FLIPCHIP datasheet.pdf
CAP FILM 56UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf