Vicor Corporation VI-J52-IZ-S
VI-J52-IZ-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-J52-IZ-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W
Datasheet Download
VI-J52-IZ-S.pdf
Availability of VI-J52-IZ-S
QUANTITY
VI-J52-IZ-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J52-IZ-S
Internal Part NumberEIS-VI-J52-IZ-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J52-IZ-S
Related LinksVI-J5, VI-J52-IZ-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J52-IZ-S Details Description
Related parts for VI-J52-IZ-S
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN 3X4 SEALED datasheet.pdf
CRIMPING DIE #4 I2 (190475370) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf