Vicor Corporation VI-J52-MX-S
VI-J52-MX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-J52-MX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
VI-J52-MX-S.pdf
Availability of VI-J52-MX-S
QUANTITY
VI-J52-MX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J52-MX-S
Internal Part NumberEIS-VI-J52-MX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J52-MX-S
Related LinksVI-J5, VI-J52-MX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J52-MX-S Details Description
Related parts for VI-J52-MX-S
AC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A TSOT23-5 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 7POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 62 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS WALL MNT SKT datasheet.pdf