FFF VI11215200J0G
VI11215200J0G picture photo
Mfg. Part Number
VI11215200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA 180 STACK
Datasheet Download
VI11215200J0G.pdf
Availability of VI11215200J0G
QUANTITY
VI11215200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VI11215200J0G
Internal Part NumberEIS-VI11215200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package110
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVI
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI11215200J0G
Related LinksVI1121, VI11215200J0G Datasheet, FFF Distributor
VI11215200J0G Details Description
Related parts for VI11215200J0G
RES SMD 3.32K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 329BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
RES 400 OHM .3W .005% AXIAL datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 13SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK FOR 45MM BGA datasheet.pdf