FFF VI18215000J0G
VI18215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
VI18215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA 90D STACK
Datasheet Download
VI18215000J0G.pdf
Availability of VI18215000J0G
QUANTITY
VI18215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VI18215000J0G
Internal Part NumberEIS-VI18215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVI
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level18
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI18215000J0G
Related LinksVI1821, VI18215000J0G Datasheet, FFF Distributor
VI18215000J0G Details Description
Related parts for VI18215000J0G
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SPEAKER 4OHMS 1.0W 40MM 6" LEADS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC LNA/MIXER SIGE ADJ 28-TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 3M datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf