Vishay Semiconductor/Diodes Division VI20100S-E3/4W
VI20100S-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VI20100S-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO262AA
Datasheet Download
VI20100S-E3/4W.pdf
Availability of VI20100S-E3/4W
QUANTITY
VI20100S-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VI20100S-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VI20100S-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262AA
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI20100S-E3/4W
Related LinksVI20100, VI20100S-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VI20100S-E3/4W Details Description
Related parts for VI20100S-E3/4W
IC 1.1V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 8MHZ RRO 32QFN datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
TXRX OPTICAL SFP DMI IND LATCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN +/-05OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf