Vishay Semiconductor/Diodes Division VI30100SG-E3/4W
VI30100SG-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VI30100SG-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO262AA
Datasheet Download
VI30100SG-E3/4W.pdf
Availability of VI30100SG-E3/4W
QUANTITY
VI30100SG-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VI30100SG-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VI30100SG-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr350µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262AA
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI30100SG-E3/4W
Related LinksVI30100, VI30100SG-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VI30100SG-E3/4W Details Description
Related parts for VI30100SG-E3/4W
IC Z8 MCU 1K 18SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8DIP datasheet.pdf
RES MO 3W 8.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CIT-MDS INSERTION TOOL datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf