Vishay Semiconductor/Diodes Division VI30100SG-M3/4W
VI30100SG-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VI30100SG-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30A 100V TO-262AA
Datasheet Download
VI30100SG-M3/4W.pdf
Availability of VI30100SG-M3/4W
QUANTITY
VI30100SG-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VI30100SG-M3/4W
Internal Part NumberEIS-VI30100SG-M3/4W
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr350µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262AA
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI30100SG-M3/4W
Related LinksVI30100, VI30100SG-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VI30100SG-M3/4W Details Description
Related parts for VI30100SG-M3/4W
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL/SPI 72QFN datasheet.pdf
CONN MINIFIT HEADER TIN 2POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TELPOWER FUSE datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
47000UF 10V 35X40MM 85C 12000H datasheet.pdf