IXYS Corporation VID130-06P1
VID130-06P1 picture photo
Mfg. Part Number
VID130-06P1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT BOOST/CHOP 600V ECOPAC2
Datasheet Download
VID130-06P1.pdf
Availability of VID130-06P1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VID130-06P1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VID130-06P1
Internal Part NumberEIS-VID130-06P1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)121A
Power - Max379W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.9V @ 15V, 130A
Current - Collector Cutoff (Max)1.2mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.2nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseECO-PAC2
Supplier Device PackageECO-PAC2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VID130-06P1
Related LinksVID13, VID130-06P1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VID130-06P1 Details Description
Related parts for VID130-06P1
STRAIN RELIEF 24 CONT SOCK CONN datasheet.pdf
IDC CABLE - APR64B/AE64G/X datasheet.pdf
LABEL INK JET POLYEST 8.5 X 11" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
3R RA HEADER datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf