ST VIPER20ASP-E
VIPER20ASP-E picture photo
Mfg. Part Number
VIPER20ASP-E
Brief Description
IC SWIT SMPS CM OTP POWERSO10
Datasheet Download
VIPER20ASP-E.pdf
Availability of VIPER20ASP-E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VIPER20ASP-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VIPER20ASP-E
Internal Part NumberEIS-VIPER20ASP-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVIPER20A-E View All Specifications
Product Training ModulesVIPerPlus
Smart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters
High Voltage Offline Converters
Standard Package1,000
SeriesVIPER™
PackagingTube
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage - Start Up11V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8 V ~ 15 V
Duty Cycle-
Frequency - SwitchingUp to 200kHz
Power (Watts)20W
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Temperature
Control Features-
Operating Temperature-
Package / CasePowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Supplier Device Package10-PowerSO
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VIPER20ASP-E
Related LinksVIPER2, VIPER20ASP-E Datasheet, ST Distributor
VIPER20ASP-E Details Description
Related parts for VIPER20ASP-E
FUSE BRD MNT 630MA 65VAC/VDC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 2W 1.5K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
XMITTER MINI HP FIB OPT ST PORT datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
HOLDER 8 D CELL W/SOLDER LUGS datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 673 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf