Vishay Semiconductor/Diodes Division VIT30L60C-E3/4W
VIT30L60C-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VIT30L60C-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO262AA
Datasheet Download
VIT30L60C-E3/4W.pdf
Availability of VIT30L60C-E3/4W
QUANTITY
VIT30L60C-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VIT30L60C-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VIT30L60C-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series*
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 60V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VIT30L60C-E3/4W
Related LinksVIT30L6, VIT30L60C-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VIT30L60C-E3/4W Details Description
Related parts for VIT30L60C-E3/4W
FLK16 datasheet.pdf
IC DETECT VOLT PR LOBATT SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TUBE FIBR PROTECTN ARMOR FLEX 1M datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL QUAD 2GHZ 8DSBGA datasheet.pdf
IC DUAL IF RCVR 80HTQFP datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.96A 43 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.075UF RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf