Vishay/Vitramon VJ0402A101JNAAJ
VJ0402A101JNAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A101JNAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A101JNAAJ.pdf
Availability of VJ0402A101JNAAJ
QUANTITY
VJ0402A101JNAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A101JNAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402A101JNAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNon-Magnetic MLCC for Medical Electronics
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A101JNAAJ
Related LinksVJ0402A, VJ0402A101JNAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A101JNAAJ Details Description
Related parts for VJ0402A101JNAAJ
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL W/AMP 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 6A 240VAC datasheet.pdf
MAXIGRIP FANSINK 29X29X19.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf