Vishay/Vitramon VJ0402A101JNAAJ00
VJ0402A101JNAAJ00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A101JNAAJ00
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A101JNAAJ00.pdf
Availability of VJ0402A101JNAAJ00
QUANTITY
VJ0402A101JNAAJ00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A101JNAAJ00
Internal Part NumberEIS-VJ0402A101JNAAJ00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A101JNAAJ00
Related LinksVJ0402A1, VJ0402A101JNAAJ00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A101JNAAJ00 Details Description
Related parts for VJ0402A101JNAAJ00
RES 0.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
PMI BASE S-6 BAYO 1 INCAND SCRW datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT datasheet.pdf
CARD GUIDE 5.86" GRAY datasheet.pdf