Vishay/Vitramon VJ0402A120JNAAJ00
VJ0402A120JNAAJ00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A120JNAAJ00
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A120JNAAJ00.pdf
Availability of VJ0402A120JNAAJ00
QUANTITY
VJ0402A120JNAAJ00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A120JNAAJ00
Internal Part NumberEIS-VJ0402A120JNAAJ00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A120JNAAJ00
Related LinksVJ0402A1, VJ0402A120JNAAJ00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A120JNAAJ00 Details Description
Related parts for VJ0402A120JNAAJ00
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CHOKE COM MODE QUAD 68UH 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 64 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
POT 10K OHM 150W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.41UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf