Vishay/Vitramon VJ0402A1R2CNAAJ00
VJ0402A1R2CNAAJ00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A1R2CNAAJ00
Brief Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A1R2CNAAJ00.pdf
Availability of VJ0402A1R2CNAAJ00
QUANTITY
VJ0402A1R2CNAAJ00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A1R2CNAAJ00
Internal Part NumberEIS-VJ0402A1R2CNAAJ00
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A1R2CNAAJ00
Related LinksVJ0402A1, VJ0402A1R2CNAAJ00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A1R2CNAAJ00 Details Description
Related parts for VJ0402A1R2CNAAJ00
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FPC 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
D4NL-2AFG-B4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 THRUHL datasheet.pdf