Vishay/Vitramon VJ0402A390JXACW1BC
VJ0402A390JXACW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A390JXACW1BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A390JXACW1BC.pdf
Availability of VJ0402A390JXACW1BC
QUANTITY
VJ0402A390JXACW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A390JXACW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0402A390JXACW1BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A390JXACW1BC
Related LinksVJ0402A39, VJ0402A390JXACW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A390JXACW1BC Details Description
Related parts for VJ0402A390JXACW1BC
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOP datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AIRFLOW SENSOR 0-1 M/SEC 12/24V datasheet.pdf
IC TRANSLATOR PECL-TTL 20-PLCC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 97.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 1W datasheet.pdf