Yageo KNP1WSJR-52-0R1
KNP1WSJR-52-0R1 picture photo
Mfg. Part Number
KNP1WSJR-52-0R1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.1 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
KNP1WSJR-52-0R1.pdf
Availability of KNP1WSJR-52-0R1
QUANTITY
KNP1WSJR-52-0R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of KNP1WSJR-52-0R1
Internal Part NumberEIS-KNP1WSJR-52-0R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesKNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KNP1WSJR-52-0R1
Related LinksKNP1WSJ, KNP1WSJR-52-0R1 Datasheet, Yageo Distributor
KNP1WSJR-52-0R1 Details Description
Related parts for KNP1WSJR-52-0R1
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI DIFF 5V DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
RES SMD 213 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf