Vishay/Vitramon VJ0402A820JNAAJ00
VJ0402A820JNAAJ00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A820JNAAJ00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A820JNAAJ00.pdf
Availability of VJ0402A820JNAAJ00
QUANTITY
VJ0402A820JNAAJ00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A820JNAAJ00
Internal Part NumberEIS-VJ0402A820JNAAJ00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A820JNAAJ00
Related LinksVJ0402A8, VJ0402A820JNAAJ00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A820JNAAJ00 Details Description
Related parts for VJ0402A820JNAAJ00
LED YELLOW T-3/4 VERT LOWCUR PCB datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG11G/AF11/AFE11T datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS422/RS485 SGL 14SOIC datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 126UM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 20% 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf